DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22312471,15%
İstanbul
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in Türk Eximbank’a Sermaye Artırımı Açıklaması
  • Haberler11
  • Ekonomi
  • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in Türk Eximbank’a Sermaye Artırımı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in Türk Eximbank’a Sermaye Artırımı Açıklaması

ABONE OL
Şubat 9, 2024 11:10
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in Türk Eximbank’a Sermaye Artırımı Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Eximbank’ın Sermaye Yapısı Güçlendirilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Türk Eximbank’ın sermaye yapısının güçlendirilmesi ve ihracatçıların finansman imkanlarının artırılmasına yönelik adımlara ilişkin değerlendirmede bulundu. Göreve geldiği günden itibaren ihracatın ve ihracatçının desteklenmesine büyük önem verdiğini vurgulayan Şimşek, bu kapsamda ihracatçıların finansmana erişimini güçlendirmek için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kaynaklı günlük reeskont kredi limitinin 10 kat artışla 3 milyar liraya yükseltildiğini anımsattı.

Yeni Sermaye Artırımı Kararı Alındı

Türk Eximbank’a geçen yıldan beri yapılan sermaye artışlarına dikkati çeken Şimşek, 2023 yılı başında Bankanın ödenmiş sermayesinin 13,8 milyar lira iken Temmuz 2023’te 6,8 milyar lira, bu yılın ocak ayında ise 3,3 milyar lira sermaye aktarımı gerçekleştirildiğini bildirdi. Şimşek, ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmaya ve ihracat desteklerini artırmaya yönelik politikaları kapsamında Türk Eximbank’ın sermayesine ilişkin yeni bir karar aldıklarını belirterek, “İhracatçımıza nefes olan Türk Eximbank’a son 7 ay içinde üçüncü kez sermaye artırımı yapılmasına yönelik çalışmaları başlattık, en kısa zamanda sonuçlandıracağız.” dedi.

Türk Eximbank’ın İhracatçılara Sağladığı Destekler

Şimşek, Türk Eximbank’ın geçen yıl ihracatçılara 19,6 milyar dolar nakdi kredi ve 22,4 milyar dolar alacak sigortası ve garanti olmak üzere toplamda 42 milyar dolar destek verdiğini ifade etti. Bankanın bu yıl da ihracatçılara 50 milyar dolar destek sağlamayı hedeflediğini dile getiren Şimşek, Türk Eximbank’ın uluslararası sermaye piyasalarından 500 milyon dolarlık finansman sağladığını ve 2024 yılına kadar 1,5 milyar dolarlık uluslarüstü finansal kuruluşlardan kaynak temin etme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Teminat Kolaylığı ve Kredi Maliyetlerinin Aşağı Çekilmesi

Bakan Şimşek, sermaye artırımlarının ardından Türk Eximbank’ın ihracatçılara teminat kolaylığı sağlayarak kredi maliyetlerini aşağı çekecek çalışmalarının hızlanacağını söyledi. Bu çalışma ile kredibilitesi ve ihracat değerliliği yüksek firmalara teminat mektupsuz ve diğer kabul gören teminatlarla kredi kullandırılmasının sağlanacağını açıkladı.

İhracata Verilen Destekler Artarak Devam Edecek

Şimşek, Türk Eximbank’ın sermaye artırımı ve ihracatçılara sağladığı desteklerin devam edeceğinin altını çizdi. Ekonomik programlarının nitelikli yatırım ve istihdamı hedeflediğini belirten Şimşek, ihracatın büyümeye katkısını artırarak dengeli ve sürdürülebilir bir büyümeyi sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Türk Eximbank’ın 2024 yılı hedeflerini gerçekleştirerek ihracatçılara daha fazla destek sağlayacağını belirtti. Bakan Şimşek, hükümetin ihracata verdiği desteklerin artarak devam edeceğini ifade etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.