DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21996344,24%
İstanbul
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

PALET TÜRK MÜZİĞİ İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ, GELENEĞİ GELECEKLE BULUŞTURUYOR
  • Haberler11
  • Eğitim
  • PALET TÜRK MÜZİĞİ İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ, GELENEĞİ GELECEKLE BULUŞTURUYOR

PALET TÜRK MÜZİĞİ İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ, GELENEĞİ GELECEKLE BULUŞTURUYOR

ABONE OL
Şubat 18, 2022 11:24
PALET TÜRK MÜZİĞİ İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ, GELENEĞİ GELECEKLE BULUŞTURUYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) bünyesinde hizmet veren Palet Türk Müziği İlkokulu öğrencileri, Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen Türk bestekâr, ud virtüözü, müzikolog, yazar ve hoca Cinuçen Tanrıkorur’u Anma Programı’nda ‘Geleneği Geleceğe Bağlayanlar’ teması kapsamında sahne aldı. 

Palet Türk Müziği İlkokulu’nun fikri temellerinin, Cinuçen Tanrıkorur gibi saygıdeğer Türk Müziği üstatlarının görüşleriyle inşa edildiğine dikkat çeken Palet Türk Müziği İlkokulu Kurucu Temsilcisi Yüce Gümüş, “Üstatlarımızın fikirlerini ve eserlerini öğrencilerimizle buluşturarak onları çok daha güzel bir geleceğe taşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Tamamen Türk Müziği temelli bir eğitim modeli uygulayan Palet Türk Müziği İlkokulu; alanında uzman akademisyenler, Kültür Bakanlığı ve TRT sanatçılarından oluşan güçlü eğitim kadrosu ile 2019-2020 Eğitim Öğretim Dönemi’nden bu yana öğrencilere farklı bir bakış açısı aşılıyor.

CİNUÇEN TANRIKORUR GİBİ TÜRK MÜZİĞİ ÜSTATLARININ FİKRİ TEMELLERİYLE İNŞA EDİLMİŞ BİR EĞİTİM SİSTEMİYLE İLERLENİYOR

Palet Türk Müziği İlkokulu Kurucu Temsilcisi Yüce Gümüş, Palet Türk Müziği İlkokulu öğrencilerinin Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen Cinuçen Tanrıkorur’u Anma Programı’nda ‘Geleneği Geleceğe Bağlayanlar’ teması kapsamında sahne almalarının, eğitim misyonlarının önemli bir yansıması olduğunu ifade etti. Geleneğin, gelecek ile buluştuğu bir eğitim anlayışını, müziğin beraberinde getirdiği edep, nezaket ve asalet ile buluşturduklarının altını çizen Gümüş, “Geleceğin sanatçılarını bugünden yetiştirebilmek misyonu doğrultusunda unutulmuş pek çok geleneksel kaynak, öğrenciler için tekrar çalışıldı. Üstatlarımızın yıllara varan tecrübeleriyle hazırladıkları henüz basılmamış ders notları okulumuz için yeniden revize edildi. Türk bestekâr, ud virtüözü, müzikolog, hoca sayın Cinuçen Tanrıkorur, Türk Müziği’nde çok önemli bir konuma sahip üstatlarımız arasında bulunuyor. Palet Türk Müziği İlkokulu’nun fikri temelleri de Tanrıkorur gibi saygıdeğer üstatlarımızın görüşleriyle inşa edildi” dedi.

ANMA TÖRENİ KAPSAMINDA PALET TÜRK MÜZİĞİ İLKOKULU’DAN 21 ÖĞRENCİ SAHNE ALDI

Cinuçen Tanrıkorur’un doğum yıldönümü ve anma töreni  kapsamında sahne alan Palet Türk Müziği İlkokulu Kemal Batanay sınıfından 21 öğrenci, Tanrıkorur’un müzik dünyasına yönelik katkılarını ve hayat hikâyesini, izleyicilere farklı bir kompozisyonla aktardı. Ardından Tanrıkorur’un çocuklar için bestelediği doğum günü şarkısı seslendirildi. Yüce Gümüş; bu organizasyon kapsamında, Üsküdar Belediyesi’nin girişimiyle Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi konser salonunun isminin de Cinuçen Tanrıkorur Konser Salonu olarak değişmiş olmasından büyük bir gurur duyduklarını belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.