DOLAR 32,3406 0.07%
EURO 35,0015 0.1%
ALTIN 2.385,24-1,22
BITCOIN 2158309-3,90%
İstanbul
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ TEMİZ SU BAĞIŞI İLE KÜRESEL BİR SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE AKTİF ROL ALDILAR!
  • Haberler11
  • Eğitim
  • İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ TEMİZ SU BAĞIŞI İLE KÜRESEL BİR SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE AKTİF ROL ALDILAR!

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ TEMİZ SU BAĞIŞI İLE KÜRESEL BİR SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE AKTİF ROL ALDILAR!

ABONE OL
Mart 22, 2022 09:57
İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ TEMİZ SU BAĞIŞI İLE KÜRESEL BİR SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE AKTİF ROL ALDILAR!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı göz önüne alındığına su stresi çeken ülkeler sınıfına giriyor. İstatistikler, bugün  kişi başına düşen 1.519 m3 olan kullanılabilir su miktarının, 2030 yılında 100 milyonluk nüfusla 1.100 m3’e düşeceğine işaret ediyor. Türkiye’de bugün tatlı su kaynaklarının %74’ü tarımda, %15’i evlerde ve %11’i sanayide kullanılmakta. Ülkemizde ayrıca geçmiş elli yılda yaklaşık üç Van Gölü büyüklüğüne karşılık gelen 1,3 milyon hektar sulak alan kaybı yaşandı. Su kıtlığı yalnızca yağışların az olmasına bağlı olmayıp çoğunlukla karmaşık sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlerle de ilişkilidir. Su kıtlığına karşı alınacak önlemler ve geliştirilecek çözümler de bireylerin katılımına ve harekete geçmelerine bağlı. 22 Mart Dünya Su Günü öncesinde İTÜ Geliştirme Vakfı Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Beylerbeyi İlkokulu öğrencileri su sorununa dikkat çekmek amacıyla UNICEF Kid Power Projesi’ne etkin bir şekilde katılarak destek verdiler.

Dünyadaki kardeşleri için yaklaşık iki aylık temiz su bağışı yaparak, küresel sorunun çözümünde aktif rol aldılar

Öğrenciler, okudukları İngilizce kitaplardan kazanmış oldukları yıldızlarını Learning A-Z ve UNICEF Kid Power iş birliği ile düzenlenen uluslararası bir sosyal sorumluluk projesine katkı sağlamak için kullandılar. Kids A-Z üzerinden sisteme giriş yapan öğrenciler, kitap okuyarak kazandıkları yıldızlarını Learning A-Z ve UNICEF Kid Power projesine bağışlayarak dünyanın farklı yerlerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine temiz içme suyu ulaştırılmasına katkı sağladılar.  22 Mart Dünya Su Günü öncesinde başlattıkları bu projeyle öğrenciler toplamda otuz altı bin yıldız (yaklaşık iki aylık temiz içme suyu) bağış yaparak projeye etkin bir şekilde destek verdiler. Küçük yaşlardan itibaren sosyal sorumluluk bilinci kazandırılan, yaşadığı dünyaya duyarlı bireyler olarak yetiştirilen öğrenciler gönüllü olarak katıldıkları bu etkinlik sayesinde kitap okuyarak küresel bir sorunun çözümünde aktif rol alabileceklerini tecrübe etmiş oldular.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Prof. Dr. Lerzan Özkale: “ İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nın akademik programında Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma amaçlarını önemsiyor ve bu doğrultuda müfredatımızın etkinliklerle zenginleştirilmesini sağlıyoruz. Temiz su ve sanitasyon, ülkemizin gelecek nesilleri için giderek daha çok önem kazanan bir konu. Kaynaklarının kıymetini bilerek yaşayan ve onları koruyan öğrenciler, geleceğe temiz ve kullanılabilir su kaynakları bırakmaya katkıda bulunacaktır. Bu konuda bilinçli, su tasarrufu yapmasını bilen çocuklar yarınlarımızı güvence altına alacağından; erken yaşta çocuklara bu keşfi aşılamanın önemi büyük. Aileler de, kaynakları gelecek nesiller için korumak amacıyla, günlük hayatlarında basit ama etkili yöntemlere başvurabilirler” dedi.

Çocuklara erken yaşta su tasarrufu bilinci kazandırmak için:  

Suyu dikkatli tüketin: Diş fırçalarken suyu kapatın, su damlatan muslukları onarın, bulaşık makinesi kullanıyorsanız az dolu makinede yarım yük seçeneğini tercih edin, banyo yapmak yerine duş yapın, duş sürenizi kısaltın, çamaşır makinenizi tam doldurarak çalıştırın, çamaşır ve bulaşık için çevreye zarar vermeyen deterjanları tercih edin.

Yeniden değerlendirmenin yollarını arayın: Meyve ve sebzeleri bir kapta yıkayın ve suyu çiçek sulamada kullanın, bahçe sulamasında yağmur hasatı yöntemiyle biriktirilen yağmur sularını kullanın

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.