DOLAR 32,5949 -0.62%
EURO 35,0640 -0.54%
ALTIN 2.434,42-0,42
BITCOIN 2117947-1,57%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yeni Araştırmaya Göre Sağlıklı Yaşam Tarzı Kalp Hastalığı Riskini Azaltıyor
  • Haberler11
  • Sağlık
  • Yeni Araştırmaya Göre Sağlıklı Yaşam Tarzı Kalp Hastalığı Riskini Azaltıyor

Yeni Araştırmaya Göre Sağlıklı Yaşam Tarzı Kalp Hastalığı Riskini Azaltıyor

ABONE OL
Mayıs 31, 2024 17:32
Yeni Araştırmaya Göre Sağlıklı Yaşam Tarzı Kalp Hastalığı Riskini Azaltıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerikan Kalp Derneği’nden gelen son araştırma, kalp-damar hastalıklarının ölümcül etkilerini azaltmanın sadece birkaç basit yaşam tarzı değişikliği ile mümkün olduğunu gösterdi.

Sağlıklı Yaşam Tarzı Alışkanlıkları ve Kalp Sağlığı İlişkisi

5.600’den fazla katılımcı üzerinde yapılan araştırma, sağlıklı beslenme, yeterli uyku, egzersiz yapma, sigara içmeme, kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve kilo kontrolü gibi sekiz temel yaşam tarzı alışkanlığının kalp-damar hastalığı riskini azalttığını ortaya koydu. Uygun yaşam tarzı uygulayan bireylerin kardiyovasküler hastalık geliştirme riski %36 daha azdı.

Genetik ve Yaşam Tarzının Etkisi

Profesör Jiantao Ma, yaşam tarzı alışkanlıklarının genel sağlık üzerindeki olumlu etkilerini vurgulayarak, yaşınız veya genetik yatkınlığınız ne olursa olsun riskinizi azaltabileceğini belirtti. Araştırmacılar, kalp-sağlıklı yaşam tarzının vücudun biyolojik yaşlanmasını nasıl etkilediğini inceledi ve yüksek yaşam tarzı puanına sahip kişilerin kardiyovasküler hastalıktan ölme ihtimalinin %36 daha az olduğunu buldu.

Önemli Sonuçlar

Araştırma, genetik yatkınlık göz önüne alındığında bile sağlıklı yaşam tarzı seçimlerinin kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltabileceğini gösterdi. Bu nedenle, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının benimsenmesi, kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.