DOLAR 33,1149 0.17%
EURO 36,0754 0.35%
ALTIN 2.561,040,41
BITCOIN 22470641,24%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu İslamofobi ve Irkçılık İnceleme Alt Komisyonu Toplantısı Gerçekleşti
  • Haberler11
  • Gündem
  • TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu İslamofobi ve Irkçılık İnceleme Alt Komisyonu Toplantısı Gerçekleşti

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu İslamofobi ve Irkçılık İnceleme Alt Komisyonu Toplantısı Gerçekleşti

ABONE OL
Şubat 8, 2024 13:14
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu İslamofobi ve Irkçılık İnceleme Alt Komisyonu Toplantısı Gerçekleşti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti İstanbul Milletvekili Adem Yıldırım Başkanlığında Komisyon Toplandı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, İslamofobi ve Irkçılık İnceleme Alt Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Adem Yıldırım başkanlığında toplandı. Komisyonun çalışmalarını anlatan Yıldırım, Fransa’ya gerçekleştirilen ziyaret ve Müslüman olan topluluklar ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi. Yıldırım, yerel seçim çalışmalarının ardından yurt dışına yapılacak ziyaretlere devam edeceklerini dile getirdi.

YTB Başkanı Abdullah Eren, Yurt Dışında İslamofobik ve Irkçı Saldırılar Hakkında Bilgi Verecek

YTB Başkanı Abdullah Eren, komisyonda yapacağı sunumda, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik ırkçı ve İslamofobik saldırılar, bu konunun tarihi, kurumun bu konuda neler yaptığı gibi bilgiler paylaşacağını dile getirdi. Eren, 11 Eylül saldırılarının ardından İslamofobinin arttığına vurgu yaparak, Avrupa’da yaşayan Türkler ve Müslümanlar için 11 Eylül 2001’in önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Eren ayrıca, son 20 yılda Avrupa’da gerçekleşen olaylar ve dönemlerin ötekine karşı tahammülsüzlüğün artmasına sebep olduğunu ifade etti.

Avrupa’da Türklere Yönelik Saldırılar ve Aşırı Sağ Partilerin Yükselişi

Abdullah Eren, Hollanda, Almanya ve Fransa’da Türklere yapılan saldırıları ve aşırı sağcı partilerin oy oranlarının artışını hatırlattı. Eren, Avrupa ülkelerindeki aşırı sağcı partilerin ortak özelliklerinin göçmen, mülteci, yabancı ve İslam karşıtlığı olduğunu belirtti. Fransa’da başörtüsü yasağı, İngiltere’de ekonomik kriz ve Suriye krizi sonrası mülteci akını, Avusturya ve Fransa’da yurt dışı finansman yasağı gibi önemli konulara da değindi.

Avrupa’da İslamofobiyle Mücadele ve Uluslararası Mekanizmalar

Abdullah Eren, İslamofobiyle mücadelede uluslararası mekanizmalara da değindi. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yalnızca %20’sinin saldırıları bildirdiğini belirtti. Eren ayrıca, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki İkinci Karabağ Savaşı sırasında Türk derneklerine yapılan saldırıları anlattı. İsrail’in Gazze’ye saldırıları sonrası Almanya’nın diğer ülkelere göre daha fazla hassasiyet gösterdiğini ve bu eylemlere izin vermediğini dile getirdi.

Yurt Dışındaki Türk Vatandaşlarının Hak İhlalleri ve YTB’nin Çalışmaları

Abdullah Eren, yurt dışındaki Türk vatandaşlarının yaşadığı hak ihlalleriyle ilgili verinin az olduğunu ancak YTB’nin yaptığı çalışmalarla önemli verilere ulaşmaya başladıklarını söyledi. Ayrıca, YTB’nin soydaş ve akraba topluluklara, Türkiye’de eğitim gören yabancı öğrencilere yönelik faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.