Seferberlik Emri Sorgulama, Sefer Görev Emri Kimlere Gelir

0
41

Seferberlik emri sorgulama ve sefer görev emri kimlere gelir nereden öğrenilir gibi bilgiler son günlerde sık sık aranan konulardan oldu. Günlerdir devam eden Barış Pınarı harekatı ile tüm vatandaşlar gönüllü asker olmak ve seferberlik görevi olup olmadığını kontrol etmek amacı ile askerlik şubelerine akın ediyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı bir konuşmasında seferberlik görevinden bahsetmesi sonucunda binlerce vatandaşta merak uyandırdı. Bu konuşma sonrasında ise herkes seferberlik görevi sorgulama ve sefer görev emri sorgulama, seferberlik görevi kimlere gelir gibi bilgileri araştırmaya başladı.

Seferberlik Görevi Sorgulama

Seberberlik görevi sorgulama işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Birinci yol en yakın askerlik şubesine giderek sefer görev emri olup olmadığını sormak ve ikinci yol ise E-devlet üzerinden seferberlik görevi sorgulama işlemidir. Aşağıdaki bağlantı yardımı ile e-devlet sefer görev emri sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

E-devlet Sefer Görev Emri Sorgulama>>

Sefer Görev Emri Nedir

Seferberlik emri kapsamında askerliğini yapan ve tezkeresini alan vatandaşların bir süre sonra oluşan askeri ihtiyaç nedeniyle yeniden askere alınması mümkün oluyor. Savunma Bakanlığı savaş ve diğer ihtiyaçlar halinde askere alınacak vatandaşların sefer görev emrinde, hangi birliğe katılacaklarını da düzenli olarak bildiriyor.

Sefer görevi verilen yedek personelin seferberlik ve savaş halinde nereye gideceğini, ne kadar zaman içinde birliğine katılacağını ve katılacağı birliğin kapalı adını bildiren ve kendilerine barışta verilen bir belgedir. Yedek personele; sınıf, rütbe, branş ve ihtisas kod numarası esas alınarak muvazzaflık döneminde yetiştirildiği görevlere uygun sefer görevi verilir.

Sefer Görev Emri Kaç Yaşına Kadar Geçerli

Olası bir savaş durumunda ve askeri ihtiyaç kapsamında çıkan seferberlik emri kaç yaşına kadar olanlara geliyor. Seferberlik emri ihtiyaç halinde 41 yaşına kadar olanlara ve genç personellerden başlayarak alım yapılmaktadır.

Sitemizdeki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz