Öğrenci Akbili Nasıl Çıkarılır, Neler Gerekli

0
40

Öğrenci akbili nasıl çıkarılır ve istenen belgeler neler? Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte tüm öğrenciler akbil çıkarmak için uğraşmaktadırlar. Okula gidip gelirken ulaşımdan indirimli yararlanmaları için müracaat edilen öğrenci akbili öğrenciler için büyük kolaylıktır.

Öğrenci akbili çıkarma işlemleri için araştırma yapan öğrenciler aylık öğrenci akbili nereden çıkarılır ve öğrenci akbili kaç para gibi bilgileri araştırmaya devam ediyorlar. Bilindiği gibi öğrenci akbili aylık 40 TL ve 200 basım kullanım hakkı veriyor. Peki öğrenci akbili çıkarmak için neler gerekli ve nereden çıkarılır.

Öğrenci Akbili Nasıl Çıkarılır?

Ulaşımdan indirimli yararlanmak için talep edilen öğrenci akbili çıkarma işlemi iki yolla yapılmaktadır. Öğrenci aylık akbil çıkarmak isteyenler ister bireysel başvuru yaparak kartlarını alabilirler. İsterlerse de online olarak başvuru yapabilirler. İşte açıklamalar;

Bireysel Başvuru; Bireysel başvuru yapmak isteyen öğrenciler istenilen evrakları akbil başvuru merkezlererine kendileri getirerek başvurularını yapıyorlar. Başvuru sonrasında ise oradaki yoğunluğa göre akbillerini sıra bekleyerek alabiliyorlar.

Bireysel Başvuruda İstenilen Belgeler
Öğrenci Belgesi (son 1 ay içinde alınmış)
Nüfus Cüzdanı
1 Adet Vesikalık Fotograf

Öğrenci belgeleri son bir ay içerisinde alınmış mühürlü ve onaylı olmalıdır. E-devlet üzerinden alınan öğrenci belgeleride geçerli oluyor.

Online Başvuru; Başvuru merkezlerine gidecek zamanı olmayanlar ve orada uğraşmak istemeyen kişiler ise online yöntemi ile öğrenci kartlarını alabilirler. Online öğrenci kartı almak için gerekenler;

Online Başvuru Adresi>>

Başvuru Formu Doldurma: İnternet sitesi üzerinden istenen online başvuru formunu dolduran öğrenciler daha sonra ilerle adımı ile birlikte ödeme sayfasına yönlendirilecekler ve ödeme işlemini online olarak yaptıktan sonra kartı teslim alma bölümüne gelecekler ve isterlerse başvuru merkezinden ben almak istiyorum veya kartım adresime postalansın seçeneği ile kartlarını adreslerine gelemesini isteyeceklerdir. Kartımı ben almak istiyorum seçeneğini seçenler başvuru merkezlerine gelirken öğrenci belgelerini ve nufüs cüzdanlarını getirmek zorundadırlar.

  • Öğrenci belgesi son 1 ay içerisinde alınmış, mühürlü ve onaylı olmalıdır.
  • E-devlet üzerinden aldığınız Öğrenci Belgesi geçerlidir.
  • 3 ay içinde teslim alınmayan kartlar imha edilmektedir.
  • İstanbul içinde öğrenim gören öğrencilerin ya da görev yapan yolcularımızın İstanbulkartını 1. dereceden akrabaları temin edebilmektedir. Bunun için hem kart talebinde bulunan yolcunun hem de yakınının nüfus cüzdanının getirilmesi gerekmektedir.
  • İstanbul dışında öğrenim gören ya da görev yapan yolcularımız ise İstanbulkartlarını sadece kendileri temin edebilirler.

Öğrenci Akbili Kaç Para
Öğrenci Kartı ücreti tüm öğrenciler için 10 TL’ dir.
Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde (eski kartın ibrazı şartıyla) 10 TL,
İlk çalıntı/zayi durumunda 20 TL ücret alınmaktadır,
İkinci ve üçüncü çalıntı/zayi durumunda 30 TL,
Dördüncü çalıntı/zayi durumunda ise 50 TL ücret alınmaktadır.
Vize Ücreti 5 TL, Usulsüz Kullanım Bedeli ise Öğrenci Kartı aylık dolum bedeline eşittir.

Sitemizdeki diğer haberlere buradan ulaşabilirsiniz..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz