DOLAR 31,5769 0.01%
EURO 34,3310 -0.03%
ALTIN 2.146,81-0,09
BITCOIN %
İstanbul
13°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İstanbul Şişli’deki ICYF Genel Kurulunda Bakan Hakan Fidan Konuştu
  • Haberler11
  • Gündem
  • İstanbul Şişli’deki ICYF Genel Kurulunda Bakan Hakan Fidan Konuştu

İstanbul Şişli’deki ICYF Genel Kurulunda Bakan Hakan Fidan Konuştu

ABONE OL
Şubat 9, 2024 13:13
İstanbul Şişli’deki ICYF Genel Kurulunda Bakan Hakan Fidan Konuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fidan: İslam Dünyasında Kurumsal İşbirliği Önemli Bir Eksiklik

Bakan Hakan Fidan, İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) 5. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ICYF’nin kuruluşundan beri faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve katkı sağlama imkanı bulduğunu belirtti. Fidan, Türkiye olarak İslam dünyasında kurumsal işbirliğinin önemli bir eksiklik olduğunu söyledi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde izlenen dış politikada bu işbirliğinin kurumsallaşması için çalıştıklarını dile getirdi.

Fidan: İİT Üyesi Kuruluşları Destekliyoruz

Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesindeki kurumların İslam dünyasının sorunlarını çözmede ve temsil etmede önemli bir rol oynadığını belirterek, Türkiye olarak bu kuruluşlara her türlü desteği verdiklerini ifade etti. Fidan, ICYF’nin bugün hala hayatta olmasının kendileri için büyük bir sevinç kaynağı olduğunu sözlerine ekledi.

Fidan: İslam Düşmanlığı Fiziki Müdahaleye Dönüşmüş Durumda

Dışişleri Bakanı Fidan, Müslüman karşıtlığının ve İslam düşmanlığının artan bir trend haline geldiğini vurguladı. Müslümanların başka ülkelerde kötülenmesi, hor görülmesi, hakaret edilmesi ve ayrımcılığa tabi tutulmasının giderek yaygınlaştığını belirten Fidan, bu durumun İslam ve Kur’an düşmanlığına dönüştüğünü söyledi.

Fidan: Gazze’deki Katliam Dünya Düzenini Sarsan Bir Gelişme

Fidan, Gazze’deki katliama da değinerek, İsrail’in bilinçli şekilde masum insanları öldürdüğünü ve dünya kamuoyunun bu katliama sessiz kaldığını veya destek verdiğini belirtti. Fidan, bu durumun dünya düzenini temelinden sarsan bir gelişme olduğunu ifade etti.

Fidan: İki Devletli Çözüm Hayata Geçmezse Çatışmalar Yaygınlaşır

Gazze’deki katliamın durması ve iki devletli çözümün hayata geçmesi için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini söyleyen Fidan, bu çatışmaların yaygınlaşabileceğini öngörmek zor olmadığını belirtti. Daha istikrarlı bir bölge ve coğrafya için bu katliamın bir an önce durması gerektiğini vurgulayan Fidan, İİT üyesi ülkeler olarak bu konuda ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Fidan: İslam Dünyası Kendi Sorunlarına Sahip Çıkmalı

Fidan, İslam dünyasının kendi siyasi sorunlarını iyi analiz etmesi ve kendi sorunlarına sahip çıkması gerektiğini söyledi. Aktörlerin sorunları çıkardıktan sonra çözüm üretmesini beklemenin doğru olmadığını belirten Fidan, İslam dünyasının dayanışma ve işbirliği ruhuyla sorunlarını çözme yolunda adımlar atmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Fidan: Teknolojiden İyi Şekilde Yararlanmalıyız

Fidan, dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin tüm dünyayı etkiled

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.