DOLAR 32,5913 -0.63%
EURO 35,0338 -0.61%
ALTIN 2.435,97-0,37
BITCOIN 2124797-1,49%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İş Bankası Genel Müdürü Aran, İhtiyaç Kredileri ve Kredi Kartlarına Kısıtlama Getirilmesi Konusunda Değerlendirmede Bulundu
  • Haberler11
  • Ekonomi
  • İş Bankası Genel Müdürü Aran, İhtiyaç Kredileri ve Kredi Kartlarına Kısıtlama Getirilmesi Konusunda Değerlendirmede Bulundu

İş Bankası Genel Müdürü Aran, İhtiyaç Kredileri ve Kredi Kartlarına Kısıtlama Getirilmesi Konusunda Değerlendirmede Bulundu

ABONE OL
Şubat 15, 2024 11:08
İş Bankası Genel Müdürü Aran, İhtiyaç Kredileri ve Kredi Kartlarına Kısıtlama Getirilmesi Konusunda Değerlendirmede Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aran, Yüksek Limitli ve Lüks Tüketim Harcamalarını Engelleyecek Tedbirlerin Kullanılması Gerektiğini Söyledi

İş Bankası Genel Müdürü Aran, katıldığı bir canlı yayın programında değerlendirmelerde bulundu. Aran, ihtiyaç kredileri ve kredi kartlarına kısıtlama getirilmesi konusunu ele alırken, bu kısıtlamaların yalnızca yüksek limitli ve lüks tüketim harcamalarını engellemesi gerektiğini belirtti.

Aran, Sıkı Para Politikasına İlişkin Açıklamalarda Bulundu

Bloomberg HT canlı yayınında konuşan Aran, sıkı para politikası konusunda da açıklamalarda bulundu. Aran’a göre, parasal sıkılaşma politikaları sadece faiz oranlarına dayandırılmamalı, aynı zamanda makro ihtiyati tedbirler ve düzenlemelerle desteklenmelidir. Aran, Türkiye’de sıkı bir para politikası uygulandığını ve bu politikanın enflasyonla mücadelede başarı getireceğine inandığını ifade etti.

Aran, sıkı para politikasının sadece faizle değil, aynı zamanda miktarsal sıkılaştırma ve seçici kredi politikalarıyla da desteklenmesi gerektiğini belirtti. Zorunlu karşılıklara faiz verilmesiyle bankaların daha yüksek faiz oranları sunabileceğini dile getiren Aran, bu uygulamanın tasarruf sahiplerini enflasyona karşı koruduğuna inandırarak başarılı olabileceğini söyledi.

Kredi Kartı Önlemlerine İlişkin Açıklama

Aran, kredi kartı ve ihtiyaç kredilerine getirilecek kısıtlamalarla ilgili olarak şu önlemleri önerdi:

– İhtiyaç kredilerine ve kredi kartlarına kısıtlama getirilmesi gerekiyorsa, bu sadece yüksek limitli ve lüks tüketim harcamalarını engelleyecek tedbirler olmalıdır.
– Düşük limitli ve yüksek limitli kredi kartları ve ihtiyaç kredileri arasında ayrım yaparak düzenleme yapmak sağlıklı olacaktır.
– Kredi kartı limitleri ve harcamalarıyla ilgili tartışmalar sırasında 100 bin liraya kadar olan ihtiyaç kredileri ve 20 bin liraya kadar olan kredi kartı limitleri göz ardı edilmelidir.

2023 Bilançosu ve Gelecek Hedefleri

Aran, İş Bankası’nın 2023 bilançosuna ilişkin olarak da bilgi verdi. 2024 yılına güçlü bir serbest karşılık ayırarak girdiklerini belirten Aran, özkaynak kârlılıklarını zor bir yıl olan 2023’te %38,6 seviyesine çıkardıklarını açıkladı.

İş Bankası Genel Müdürü Aran’ın açıklamalarına göre, ihtiyaç kredileri ve kredi kartlarına getirilecek kısıtlamaların yüksek limitli ve lüks tüketim harcamalarını hedeflemesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, sıkı para politikasının enflasyonla mücadelede başarı getireceği ve faiz oranlarının yanı sıra miktarsal sıkılaştırma ve seçici kredi politikalarının da önemli olduğu belirtildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.