DOLAR 31,5344 0.54%
EURO 34,3130 0.79%
ALTIN 2.139,131,84
BITCOIN %
İstanbul
13°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Helsinki Yakınlarındaki Maden Yerçekimi Bataryalarına Ev Sahipliği Yapacak
  • Haberler11
  • Dünya
  • Helsinki Yakınlarındaki Maden Yerçekimi Bataryalarına Ev Sahipliği Yapacak

Helsinki Yakınlarındaki Maden Yerçekimi Bataryalarına Ev Sahipliği Yapacak

ABONE OL
Şubat 12, 2024 09:07
Helsinki Yakınlarındaki Maden Yerçekimi Bataryalarına Ev Sahipliği Yapacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pyhäsalmi Madeni, Avrupa’nın En Derin Madeni

Helsinki’nin yaklaşık 450 kilometre kuzeyinde bulunan Pyhäsalmi Madeni, Avrupa’nın en derin çinko ve bakır madenidir.

Yerçekimi Bataryaları İle Enerji Depolama Potansiyeli

Pyhäsalmi Madeni, 1400 metre derinliğindeki kuyularında 2 MW’a kadar enerji depolama potansiyeline sahiptir. Bu kullanılmayan madene, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilen fazla enerji kullanılarak yerçekimi bataryaları yerleştirilecektir.

Gravitricity Teknolojisini Sergileme Planı

İskoçya merkezli Gravitricity şirketi, yerçekimi bataryası sistemini geliştirmiştir. Şirket, Finlandiya’daki Pyhäsalmi Madeni’ni tam ölçekli bir prototip olarak kullanarak teknolojiyi sergilemeyi planlamaktadır. Gravitricity Yönetim Kurulu Başkanı Martin Wright, “Bu proje, talebin düşük olduğu dönemlerde enerjiyi yakalayıp depolayabilen ve gerektiğinde hızla serbest bırakabilen uzun ömürlü güvenilir enerji depolamasını tam ölçekte gösterecektir” ifadelerini kullanmıştır.

Madenlerdeki Yerçekimi Bataryalarının Potansiyeli

Uluslararası Uygulamalı Sistem Analizi Enstitüsü’nün (IIASA) geçtiğimiz yıl yaptığı bir çalışma, terk edilmiş yeraltı madenlerindeki yerçekimi bataryalarının küresel elektrik talebini karşılamaya yetecek kadar enerji depolayabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca, yeniden işlev kazandırılan madenler, önceden madenden geçimini sağlayan topluluklara da ekonomik fayda sağlamaktadır.

Gravitricity’nin Yatırımları

Gravitricity, Pyhäsalmi Madeni’nde yerçekimi bataryalarını geliştirmenin yanı sıra bir Güneş tarlası projesi de incelemektedir. Gravitricity’nin internet sitesinde “Dünya kesintili yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla elektrik ürettikçe, talebin düşük olduğu dönemlerde enerjiyi yakalayıp depolayabilen ve gerektiğinde hızla serbest bırakabilen teknolojilere ihtiyaç artıyor” ifadelerine yer verilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.