Hastane Acil Durum Kodları Neler Mavi Kod Pembe Kod

0
25

Mavi kod, Pembe kod nedir? Hastane acil durum kodları neler ve hangi hallerde kullanılır gibi bilgiler son zamanlarda merak edilmeye başlandı. Hemen hemen hepimiz hastanelere gittiğimizde mavi kod, pembe kod ve beyaz kod gibi anonsları duymuşuzdur. Bu kodları duyan hastalar genellikle bu anons edilen kodların ne anlama geldiklerini bilmiyorlar. Yazımızda hastane acil durum kodları olan mavi kod nedir, pembe kod nedir ve beyaz kod nedir gibi bilgileri sizler için paylaştık.

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve 2008 yılından beri kullanılmakta olan hastane acil durum kodları sayesinde hastanede olan bir olaya anında müdahale edilmektedir. Peki hangi kod hangi durumda verilir ve ne anlama gelir işte detaylar;

Beyaz Kod Nedir Neden Verilir?

Bir hastanede beyaz kod verildiği zaman o anda bir kavga, sözlü veya fiziksel bir saldırı var demektir. Olayı gören çalışan beyaz kod numarasını tuşlayarak olayın gerçekleştiği yeri söylemesi durumunda tüm güvenlik ekipleri oraya yönlenmektedirler. Beyaz Kod hasta/hasta yakını ve çalışanların başına gelebilecek, fiziksel, sözel saldırı ve cinsel taciz durumlarında güvenlik personelinin en hızlı biçimde durumdan haberdar edilmesi ve olay yerine yönlendirilmesi amacıyla kurulmuş alarm sistemdir.

Mavi Kod Nedir Neden Verilir?

Hastanede mavi kod verildiği zaman o anda hastane bahçesinde, koridorunda veya servis gibi hastane sınırları içerisinde bir kişinin acil sağlık müdahalesine ihtiyaç olduğu anlamına gelir. Mavi kod bayılma, nöbet geçirme veya fenalaşma gibi durumlarda verilir. Bu mavi kod için hastanede daha önceden kurulmuş bir ekip vardır ve mavi kod verildiği bölge yine belirtildiği anda mavi kod ekibi anında olay yerine varıyorlar. Mavi Kod ekibinin ve donanımının sürekli hazır olduğu ameliyathane, yoğun bakım ünitelerinden Mavi Kod çağrısı yapılmaz.

Pembe Kod Nedir Neden Verilir?

Hastanelerde pembe kod veridiği zaman o anda hastanede çocuk kaybolması veya çocuk kaçırılma olayı olduğu anlamına gelmektedir. Yine güvenlik personelini ilgilendiren bu olayda kod anonsu duyulduğu anda hastanenin tüm giriş çıkışları kapatılarak içeriye kimse alınmaz ve dışarıya çıkarılmaz. Pembe kod; Bebek ve çocuklara yönelik olabilecek kaçırma, kaybolma ve benzeri durumlarda güvenlik personeline durumu bildirmeyi ve olayın engellenmesini amaçlayan alarm sistemdir.

Kırmızı Kod Nedir Neden Verilir?

Hastanede kırmızı kod anonsunu duyduğunuzda o anda hastanede yangın veya patlama gibi durumların olduğu anlamına gelir. Kırmızı kod ekibide daha önceden hastane içerisinde kurulmuş ve olaya en kısa sürede müdahale edecek olan ekiptir. Kırmızı kod verildiği zaman yine olayın olduğu yer bildirilmek sureti ile olay yerine kırmızı kod ekibi gider ve diğer personeleller ise hastanede gerekli önlemleri almaya başlarlar.

Yeşil Kod Nedir?
Deprem, sel veya fırtına gibi durumlarda uyarı anlamında kullanılır.

Gri Kod Nedir?
Hastane güvenliğinin bomba, terörist saldırı vb olaylar nedeniyle tehdit altında olduğu durumlarda kullanılır.

Sarı Kod Nedir?
Büyük kazalar, olaylar sonucu çok sayıda travma vakalarının geleceği durumlar için kullanılan uyarıdır. Bu durumda başta acil servis olmak üzere, travma hastalarına bakmakla görevli tüm poliklinik, servis ve ameliyathaneler hazırlıklarını bir an önce yapmalıdırlar.

Siyah Kod Nedir?
Siyah kod savaş durumu varsa kıllanılır.

Diğer yazılarımıza bakmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz