Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır Şartları Neler

0
24

Evde bakım maaşı başvuru şartları neler? Evde bakım maaşı ne kadar ve evde bakım maaşı nasıl alınır gibi bilgiler ihtiyaç sahiplerinin aradığı ve merak ettiği konular arasında yer alıyor. Evinde yaşlı, bakıma muhtaç ve engelli bireyleri olan vatandaşlar başvuruları dahilinde devlet tarafından evde bakım maaşı almaya hak kazanıyorlar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde ihitiyaç sahiplerine başvuru sonrasında verilen evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olan kişilerin bakımının daha iyi yapılabilmesi ve bakımı gerçekleştiren kişilerin maddi olarak destelenebilmesi açısından verilmektedir. Evde bakım maaşı alma şartları için araştırma yapanlar için konu hakkındaki bilgileri yazımızda derledik.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Neler

Evinde bakıma muhtaç ve engelli kişiler bulunan ve bakım yardımı almak isteyenlerin yerine getirmesi gereken 3 ana şart vardır bunlar;

1- Bakıma muhtaç olduğunu belirten sağlık raporu; Tam teşekküllü bir hastaneden alınmış sağlık raporu olması gerekmekte ve raporda %50 ve üzeri engel oranına sahip olunması gerekmektedir.

2- Bakıma muhtaçlık kriterleri; Yani bakıma muhtaç kişinin günlük ihitiyaçları olan banyo, tuvalet ve yemek gibi faaliyetleri kendi başına yapamaması ve birine ihtiyaç duyması gerekmektedir.

3- Ailedekilerin gelir durumu; Bakıma muhtaç kişiye bakacak olan kişinin ailesinde yer alan kişiler buna bakıma muhtaç kişide dahil olmakla birlikte hane içerisindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 2/3 oranından fazla olmaması gerekmektedir. 2019 evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir sınırı 847 TL olarak belirlenmiştir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Evde bakım maaşı başvuru yapma ve evde bakım başvurusu nereye yapılır diye merak eden vatandaşlar yukarıdaki belirtilen şartları taşımaları halinde evde bakım maaşı başvurusunu, illerde yaşayanlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne, ilçelerde yaşayanlar ise Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Engelli ve muhtaç kişinin yakını bu başvuruyu yapar.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan olan evde bakım maaşı kaç para konusu oldu. Evde bakım maaşı 1383 TL’dir. Evde bakım maaşı her yıl artış göstermektedir.

Diğer yazılarımız için sitemizi takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz