2019 İstanbul Maratonu Ne Zaman, Avrasya Maratonu Tarihi

0
13

2019 İstanbul Maratonu ne zaman, eski adı ile avrasya maratonu ne zaman yapılacak sorusu vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Kıtalararası koşulan tek maraton olarak yapılan Avrasya maratonu Asya ile Avrupa kıtası arasında yapılmaktadır. Bu yıl 41. si düzenlenecek olan Avrasya Maratonunda son dört yılın şampiyonları da yer alıyor ve bu şampiyonlar bir kez daha şampiyonluk için yarışacaklar.

Toplam üç kategoride koşulacak olan maraton 42 KM, 15 KM ve Halk Koşusu olarak yapılacaktır. Vatandaşların en çok ilgi gösterdiği halk koşusu oluyor. 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden Avrupa yakasına halk koşusu ile yürüyerek geçmek ve fotograf çektirmek isteyen binlerce vatandaş İstanbul maratonu için gün saymaya başladı. 2019 Avrasya maratonu ne zaman ve 2019 İstanbul maratonu ne zaman, nasıl katılılabilirim gibi bilgiler yazımızda yer alıyor.

2019 Avrasya Maratonu Ne Zaman

Tüm vatandaşlar tarafından merak edilen 41. İstanbul maratonu ve halk koşusu 3 Kasım 2019 Pazar günü yapılacaktır. Renkli anların yaşanacağı ve yediden yetmişe herkesin katılabildiği İstanbul maratonu için vatandaşlar Asya kıtasından Avrupa kıtasına yürüyerek geçmek için halk koşusu tarihini merakla beklemye başladılar.

Halk Koşusu Saat Kaçta Başlayacak

2019 Avrasya maratonu kapsamında yapılacak olan halk koşusuna katılmak isteyenler 2019 halk koşusu saat kaçta başlayacak diye merak ediyor. 2019 Halk koşusu saat 09:45’te başlayacaktır.

2019 Halk Koşusu Nereden Başlayacak, Nerede Bitecek

41. İstanbul maratonu 3 Kasım 2019 tartihinde yapılacak ve maratonun en merak edilen kısmı ise Halk kosusu oluyor. Halk koşusuna katılacak olan vatandaşlar halk kosuşu nereden başlayacak ve halk koşusu nerede bitecek diye merak ediyorlar. 2019 İstanbul maratonu halk koşusu Altunizade köprü girişinden başlayacak ve Vodafone Park Stadyumu önünde sonlanacaktır.

Avrasya Maratonu Kayıt Nereden Yapılıyor

2019 Avrasya Maratonu halk koşusu kayıt işlemleri aşağıda vereceğimiz link yardımı ile yapılmaktadır. Halk koşusu kayıtları dolmuş denmektedir ve geç kayıt dönemi ise 31 Ekim, 1 Kasım ve 2 Kasım tarihlerinde yapılacaktır. Kayıt yaptırmasanız bile halk koşusuna katılmanız mümkün olmaktadır.

Halk Koşusu Kayıt>>

İSTANBUL MARATONU’NUN TARİHÇESİ

İlk olarak Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya’dan Avrupa’ya maraton fikri, 1979’da bir grup Alman turistin girişimiyle hayata geçti. 1979 yılında koşulan bu yarışın galibi Hasan Saylan olmuştu. Kıtalararası Avrasya Maratonu başladığı günden bu yana üç kez güzergah değiştirdi. Son yıllarda Halk Koşusu, 15 km ve Maraton olarak 3 farklı güzergahta koşulan maraton, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organizatörlüğünde düzenlenmektedir. Türkiye’de uluslararası nitelikteki en önemli maraton yarışıdır. Asya-Avrupa Koşusu olarak başlayan maratonun adı daha sonraki yıllarda Avrasya Maratonu olarak değiştirildi. 2013 yılında ise, Avrasya Maratonu’nun adı, dünyanın tüm maratonlarında olduğu gibi, şehrin tanıtımı ve adını ön plana çıkarmak amacı ile İstanbul Maratonu olarak değiştirildi.

Sitemizdeki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz